OPERATION CHRISTMAS CHILD 2012

Welcome to Cents To Save! Follow along as we pay down our debt, become mortgage free, and enjoy life. You can read more about this site here and subscribe to get all the latest updates sent to you by email or RSS feed here. Thanks for visiting!

Poor Planning Costs Money


Impulse shopping will kill a budget. Yesterday I had discovered that ran out of detergent AND softener. So I went to Walgreens to pick up some. Now, had I decided to go a day earlier I would have been able to purchase Arm and Hammer Detergent (BOGO) With (2) one dollar coupons and would have saved an incredible amount of money! Needless to say, I paid full price for a bottle of Tide (6.99 dollars) and only have half the amount that I would have if I went a day earlier. Poor planning also leads to impulse buying. The trip also included a new doggie toy for the puppy, Renuzit spray for the furniture and softener... Not a coupon or BOGO special in sight.

It could have been worse. Hubs was along for the ride and he is also an impulse shopper. Luckily I reminded him we already have a Backgammon Board and that we did not need the one he put in the cart.


That kind of shopping will certainly blow a huge hole in anyone's budget! Sigh.


Merry Christmas!!

3 comments:

Hadias said...

This is so true. My grocer had Silk (milk) 2/$5 a few weeks ago and I had 2 coupons for $2.25 off.

I told my husband to pick up 2 and we could freeze them. Lo and behold we needed milk for this week. No Silk on sale. We purchased it at full price $3.69-$2.25 coupon=$1.44

We could have purchased two for .50 cents just two weeks ago. But instead we paid $1.44 for one. Oh well. Frugality is a process.

Enjoy your Christmas.

Lisa said...

Thanks hadias! You are so right! Frugality is definitely process with a learning curve. And then Life sometimes just gets in the way of ... well in the way of everything.

Blessings!

Hadias said...

This is so true. My grocer had Silk (milk) 2/$5 a few weeks ago and I had 2 coupons for $2.25 off.

I told my husband to pick up 2 and we could freeze them. Lo and behold we needed milk for this week. No Silk on sale. We purchased it at full price $3.69-$2.25 coupon=$1.44

We could have purchased two for .50 cents just two weeks ago. But instead we paid $1.44 for one. Oh well. Frugality is a process.

Enjoy your Christmas.

ShareThis